Jdi na obsah Jdi na menu
 


moda

15. 1. 2007

Jak na ulici poznáte punkáče a punkačku? Určitě podle oblečení a celkového vzhledu. Punková móda se totiž vyznačuje i přes určitou míru uniformity poměrně velkou kreativitou, inovativností a svobodou. Nejde o to vypadat jako nažehlená a vypulírovaná armáda, jako je tomu u hnutí skinheads, kde nikdo moc nevystupuje z řady. Punk chce především vybočovat, šokovat a bořit zavedené konvence. Punková "uniforma" však zároveň upozorňuje na to, že někam patříte, patříte do určité "třídy" svých. Produkty módního průmyslu ponechme ještě na chvíli stranou.
I tenhle rys se s punkem táhne od jeho počátku. Tehdejší punkáči odmítali hippie vzhled, využívali neobvyklé materiály a doplňky. Muži používali make-up, ženské oblečení a vysoké podpatky. Inspirací byly do velké míry dragové královny a králové.(1) V tomhle směru jsou určitě nezapomenutelní New York Dolls, kteří tím, že zaujali McLarena, ovlivnili i londýnskou punkovou módu, která se později rozšířila téměř do celého světa. Ta byla a stále je specifická využíváním provokativních nápisů a sloganů zdánlivě neumětelsky udělaných, roztrhaných kalhot a triček, používáním spínacích špendlíků nejen v oblečení a prvků a materiálů z oblasti sexu: vinylu, kůže, gumy či S/M symboliky.
Možná už je to ohraná písnička, ale jedním z nejdůležitějších principů nejen punkové módy, ale punku vůbec je do it yourself; udělej to sám a postav se proti mainstreamu. Legendární jsou určitě křiváky (nesmíme však zapomenout ani na ty "echtový metalový") s řadou pyramid, cvoků, nášivek a ručně provedených nápisů a hesel (No Future!). Specifičnost punkové módy, hudby a dalších součástí této subkultury a undergroundová distribuce vede (mimo jiné) ke vzniku speciálních obchůdků a nezávislých distribučních sítí, jejichž primárním cílem není tvořit zisk, ale předávat "dědictví punku". S DIY principem souvisí i antikonzumerismus - nenechte si prostě říkat, co máte chtít a co potřebujete - a recyklace. Řada punkového oblečení vzniká přešíváním a upravováním secondhandových kousků. A ne všechny díry na oblečení vznikají v oděvních továrnách a rozdrbaná džínovina speciálně vyvinutou technologií.

punk

styl oblékání : vysoké boty, úzké potrhané džíny,
rovněž něčím provokující tričko , kožená nebo džínová bunda.
Samozřejmě nesmí chybět nějaký ten řetěz, zámek (samozřejmě visací) ,
ale ti odvážnější si mohou vzít třeba i petlici, no konečně proč ne, že?!!
A v neposlední řadě spínací špendlíky. V letních dnech jsou oblíbené pod kolena
zastřihnuté kalhoty, nejčastěji červené(popřípadě jiné provokující barvy)
a vysoké boty nahradí v tomto případě vietnamky. Oblíbená jsou i hadrová
či kožená sáčka po vzoru Sex Pistol´s, ozdobená několika spínacími špendlíky.
Nesmí chybět ani správný účes, ať už je to číro, bodliny nebo
jen tak "rozcuchané " vlasy, to vše mnohdy barvené.A když pak vyjdete do ulic
a lidé na vás čumí s otevřenou hubou, pak je to to pravé. Objevují se i názory,
že móda k punku nepatří,ale věřte,že když vám to někdo říká,tak je na omylu.
Nic naplat stále je to forma protestu a provokace.